вівторок, 27 листопада 2018 р.

27 листопада 1701 року 

народився Андерс Цельсій 

шведський астроном, геолог і метеоролог

Щоб здивуватися, достатньо однієї хвилини; щоб зробити дивну річ, потрібно багато років.
Клод Адріан Гельвецій
Андерс Цельсій був представником третього покоління професорської династії. Тому з молодості він був приставлений до астрономічних спостережень, досліджував погодні явища. У подальшому Андерс вивчав природу полярних сяйв, заради з'ясування форми Землі брав участь в експедиції до Лапландії. Та перш за все він відомий своїм винаходом, що зараз є майже в кожному будинку. У 1742-му році вчений описав стоградусну шкалу термометра, в якій температура кипіння води була прийнята за нуль градусів, а температура танення льоду - за 100. Пізніше Карл Лінней «перевернув» цю шкалу, прийнявши за нуль температуру танення льоду. Цією шкалою вимірювання температури ми користуємося дотепер, називаючи її шкалою Цельсія.


субота, 24 листопада 2018 р.


24 листопада 1642 року 

                   Абелем Тасманом                            було відкрито острів біля Австралії, який моряки назвали Землею Ван Дімена (сучасна Тасманія). А 13 грудня 1642 року пропливаючи поблизу його берегової лінії, мандрівник відкрив ще один острів – Південний. І він входив до складу Нової Зеландії.


Голодомор


24 листопада


Богдан представив 

першу електровантажівку виготовлену для Євросоюзу



Першу українську повністю електричну вантажівку, виготовлену для данської компанії Banke Electromotive, представив «Богдан» у стінах луцького ДП «Автоскладальний завод №1».

пʼятниця, 23 листопада 2018 р.


Скажи булінгу «Ні!»: 5 мультфільмів, які навчають цінувати кожного

Добірка змістовних мультфільмів про події з життя тих, хто відрізняється від більшості у спільноті, їхній емоційний стан та способи вирішення конфліктних ситуацій.
Чому одні нетерпимі до інших? Чому той, хто відрізняється від оточуючих, частіше залишається на самоті та стає об'єктом насмішок, а іноді – й проявів колективного цькування? В українському суспільстві зараз багато говорять про толерантність. Водночас найпоширенішими проблемами у колективах є булінг та мобінг. Чи можна запобігти виникненню цих явищ?
За даними численних досліджень, на вміння знаходити спільну мову з оточуючими впливає розвинутість емоційного інтелекту і, зокрема, емпатії – здатності розуміти емоційні стани іншої людини, бачити світ «її очима» та скеровувати власну поведінку відповідно до цього.
Розвиток цих навичок дозволить навчити школярів більш терпимо ставитись один до одного та попередити виникнення булінгу. Як саме можна розвинути ці здібності? Допоможуть у цьому спеціальні вправи та перегляд відповідних тематичних мультфільмів з обов'язковим сумісним обговоренням.

Мультфільм «Жив собі чорний кіт»

Мультфільм про те, як живеться чорному коту. Через людські забобони з ним ніхто не спілкується, тому він опинився у повній ізоляції. Всьому причина – чорний колір його шерсті.
Що відчуває кошеня, наскільки йому сумно і самотньо? Про це ніхто навіть не замислюється. Щоб не мати клопіту, всі його намагаються обійти десятою дорогою. Однак варто котові забруднитися у білу фарбу – ставлення до нього вмить змінюється.
Анімацію створено на студії «Укранімафільм» у 2006 році, режисер – Юрій Марченко.
Перегляньте цей мультфільм з учнями та проаналізуйте, чи справедливе було ставлення інших до кошеняти? Чи розумно будувати відносини з оточуючими, ґрунтуючись на їхніх вроджених особливостях чи зовнішності?

Мультфільм «Про пташок»

Історія про зграю горобчиків, які спілкуються між собою, сидячи на дротах. До них прилетіла доброзичлива чуднувата пташка, зовсім не схожа на них, тому горобці не прийняли її до гурту, хоча вона цього хотіла.
Щоб позбутися настирної гості, спільнота горобців спочатку її ігнорує. Потім закльовує, намагаючися зігнати зі спільного дроту, не розуміючи, які саме наслідки це може мати для них самих.
Анімацію створено компанією Pixar у 2000 році. У 2002 році мультфільм було відзначено премією «Оскар» у номінації «Найкращий анімаційний короткометражний фільм».
Цей мультфільм демонструє, що будь-які конфлікти впливають на кожного, незалежно від того, гурт це чи одна особа.

Мультфільм «Вірте у любов, вірте у Різдво»

Це історія про їжачка на ім'я Генріх, який уперше прийшов до нового класу. Він би з радістю подружився з однолітками, однак спілкуватися і гратися йому заважають колючки, через які він і сам страждає.
Минає час, і напередодні Різдва Генріх помічає, що однолітки шепочуться і сміються за його спиною. Коли засмучений їжачок виходить на шкільне подвір'я, його чекає несподіванка – подарунок від однокласників, завдяки якому вони зможуть дружити і гратися!
Анімацію створено у 2018 році австрійською компанією Jung von Matt/DONAU на замовлення Erste Group.
Подивіться цей зворушливий мультфільм з учнями та поясніть, що абсолютно з кожним можна знайти спільну мову, якими різними, на перший погляд, ви б не були.

Мультфільм «Курка, яка несла всяку всячину»

Це історія про курку, яка мріяла про діточок, і одного разу вона знесла 7 яєць, з яких вилупилося 6 курчаток і один… маленький екскаваторчик.
На відміну від чорного кота, не зважаючи на те, що екскаваторчик був не такий, як курчата, батьки його любили і ставились до нього, як і до інших.
Анімацію створено на студії «Укранімафільм» у 2006 році, режисер – Марія Медвідь.
Перегляньте цей мультфільм разом зі школярами. Поясніть учням, що всі люди різні, однак кожному важливо відчувати себе частиною чогось більшого, ніж він є сам – членом родини, частиною певної спільноти тощо. Однак варто пам'ятати, що відчути себе насправді щасливим можна лише серед тих, хто дійсно схожий на тебе – за вподобаннями чи світосприйняттям.

Мультфільм-казка «Гидке каченя»

«Гидке каченя» – всесвітньо відома казка данського письменника Ганса Крістіана Андерсена. Вперше вона була опублікована у 1843 році.
Це історія про маленьке лебеденя, яке з незрозумілих причин потрапило до родини качок. Тільки-но вилупившись із яйця, воно отримало прізвисько Гидке каченя за свою непоказну зовнішність, відмінну від «родичів».
Відеоверсію казки створено командою українського проекту «Світ казок» у 2016 році.
Ця казка допоможе пояснити учням молодшого шкільного віку те, що за непоказною зовнішністю насправді може ховатися яскрава непересічна особистість.
Редакція освітнього проекту «На Урок» також рекомендує до перегляду мультфільм за мотивами цієї казки, створений студією Walt Disney ще у 1938 році.

Кожний прагне, щоб його розуміли і любили таким, який він є! Однак у шкільному, і навіть у колективі дорослих, люди поєднуються за певними об'єднуювальними принципами. Тому, якщо у цій спільноті є хтось, хто відрізняється від інших, він часто опиняється на самоті. Однак чи є це приводом для його цькування?
Навчіть своїх учнів знаходити спільну мову з кожним та бачити в оточуючих найкращі риси характеру, не оцінюючи інших виключно за зовнішністю. Це допоможе із вашого класу зробити справжній колектив та попередити одну із головних проблем у спілкуванні підлітків – булінг.

субота, 17 листопада 2018 р.

"Осінній марафон" у ТНЕУ

 Під час «Осіннього марафону» – 


на факультеті фінансів,
де  майбутні абітурієнти ознайомилися із життєдіяльністю Тернопільського національного економічного університету.

середа, 14 листопада 2018 р.


14 листопада 1770 — Англійський мандрівник Джеймс Брюс відкрив витоки Нілу

Річка Ніл є однією з найвідовіших річок світу, і напевно немає того хто не знає про її місце положення, та що не одне десятиліття вона вважалася найдовшою річкою світу (з 2013 року першість займає річка Амазонка). 
Назву Ніл має річка після злиття двох річок Білого та Блакитного Нілу. Білий Ніл бере свій початок з озера Вікторія, а Блакитний Ніл витікає з
озера Тана. 

Всесвітній день ГІС

Всесвітній день географічних інформаційних систем 

(Всесвітній день ГІС)

Всесвітній день ГІС
В 2018 році Всесвітній день географічних інформаційних систем (Всесвітній день ГІС) припадає на 14 листопада.
За ініціативою ряду великих американських компаній і організацій (Національне географічне товариство, USGS, Sun Microsystems, Hewlett-Packard, ESRI та ін) було вирішено щорічно відзначати День ГІС.
В рамках свята, протягом тижня, повсюдно відбуваються різноманітні заходи - виставки, семінари, дні відкритих дверей, де студенти, школяри, будь-які бажаючі знайомляться з останніми досягненнями в області геоінформатики.
День ГІС стає все більш популярним і вже перетнув кордони США: у минулому році понад 700 організацій з 65 країн приєдналися до цього заходу.

"Молюсь за Тебе Україно". Урок мужності

Урок мужності у нашому 9 - Б класі

вівторок, 13 листопада 2018 р.

Урок економіки 11 клас




Спільний урок економіки в 11 класі проведений  з кандидатом економічних наук, доцентом кафедри економічної теорії ТНЕУ 

 Лотиш Оксаною Ярославівною